شرح مصاحبه آقای افشین

4

لینک اصلی مطلب در فیس بوک

سلام به همه دوستان
شرح مصاحبه و اتفاقات پرونده براتون مینویسم، شاید کمک کسایی باشه که میخوان مصاحبه برن یا پروندشون مشابه من هستش
قبل هر چیز از تمامی دوستانی که تا به این مرحله کمک من بودن به ویژه Pooya javadi ، Matthew Wilson ، Sina Gilassi ، Fereshteh Noori ، … نهایت تشکر دارم و بدون داشتن وکیل با راهنمایی دوستان تونستم مرحله مصاحبه پشت سر بذارم.
خلاصه پرونده:
ارسال مدارک، دسامبر 2010 (اقدام با کاردانی نرم افزار کامپیوتر و 5 سال سابقه کار بدون مدرک زبان)
دریافت فایل نامبر، می 2011
دریافت نامه انتظار مصاحبه، نوامبر 2012 (طولانی شدن پروسه به علت مشکلات دمشق و برگزاری مصاحبه ها در استانبول)
نامه دعوت به مصاحبه، اگوست 2013 ، استانبول (تاریخ مصاحبه اکتبر 2013)
نامه لغو مصاحبه از طرف اداره مهاجرت یک هفته قبل مصاحبه، اکتبر 2013 (خبر دریافت کنسلی مصاحبه شب قبل پرواز به استانبول با چمدون بسته شده و کلیه مدارک ترجمه شده و رزرو هتل و بلیط هواپیما و ….)
دریافت نامه ریجکت، نوامبر 2013 (به علت ارزیابی مجدد و نرسیدن مجموع امتیاز به حد نصاب ، رشته تحصیلی من 0 امتیاز در نظر گرفته بودن)
ارسال مستندات اعتراض به اداره مهاجرت، ژانویه 2014
دریافت نامه دعوت به مصاحبه دوم برای مارس 2014
لغو نامه مصاحبه دوم از طرف اداره مهاجرت سه روز بعد (به علت عدم هماهنگی و اشتباه دفتر اداره مهاجرت)
دریافت نامه ریجکت دوم می 2014 ( به همان دلیل ریجکت اول، مستندات ارسالی مورد قبول نبود)
ارسال مستندات اعتراض دوم به اداره مهاجرت، آگوست 2014
دریافت نامه انتظار مصاحبه ، دسامبر 2014 (قبول کردن مستندات دوم اعتراض)
نامه دعوت به مصاحبه سوم، مارس 2015 (تاریخ مصاحبه می 2015، آنکارا)
ببخشید اگه بخش اتفاقات پرونده یه کم طولانی شد، هر کدام از این تک جمله ای ها خیلی اذیت کرد و همه شماها هم تا زمان مصاحبه بعضی از این بخش ها رو احتمالن داشتین و میدونید که هر کدومش چقدر داستان داره، در مجموع من یه چیزی حدود 30 تا نامه از اداره مهاجرت دریافت کردم تا به این مرحله رسید.

مرجع : گروه کبک فرندز در فیسبوک :https://www.facebook.com/groups/107362842710057/3

و اما شرح مصاحبه،
روز قبل مصاحبه رسیدم آنکارا و فردا ظهرش ساعت 12:30 مصاحبه داشتم، نیم ساعت قبلش رسیدم هتل شرایتون (محل مصاحبه) و منتظر موندم تا صدام کنن، یه خانم محترم و خوش برخورد اومد صدام کرد و بعد از احوالپرسی رفتیم تو یه اتاق نشستیم، اول ازم پرسید میتونی فرانسه صحبت کنی؟ گفتم یه کم بلدم در حد ب1، یه مدرک ب1 برا همون سال 2013 داشتم و نشونش دادم و گفتم سطح زبان فرانسم همینه، که کپیش ازم خواست و منم بهش دادم. بهش گفتم بعد از ریجکت دیگه زبان نخوندم تا به الان، گفت انگلیسی هم میتونیم ادامه بدیم، منم گفتم نه، همون فرانسه بهتره (پیش خودم گفتم تو دلش داره میگه اعتماد به نفست تو حلقم)…
مصاحبه شروع شد، طبق معمول پاسپورت ازم خواست و منم بهش گفتم که پاسپورتم تغییر کرده به خاطر اینکه اون یکی تاریخش تموم شده بود. (قبلیش هم همرام بود، ولی نخواست)، بهم گفت مدرک دانشگاهیت بهم بده، منم مدرک مهندسی کامپیوتر که تا حالا براشون نفرستاده بودم نشونش دادم، یه کم نگا کرد و گفت نه مدرک کاردانیت میخوام و اونم بهش دادم و بهش گفتم من 2011 درسم ادامه دادم و درسم تموم شده الان کارشناسی هستم. اینجا بود که حداقل 10 دقیقه ای داشت مدارک دانشگام بررسی میکرد، به دقت زیر نمرات و اصل مدرک نگا کرد و پرسید چند سال درس خوندی کلن تو دانشگاه و از کی تا کی و خودش تایپ میکرد. بعد جوری انگار هنوز مدارک دانشگام براش تفهیم نشده بود گذاشت کنار، بعد بهم گفت گواهی سابقه کاری، که منم بهش دادم و نگا نگا کرد و بهم گفت از کی داری کاری میکنی و منم گفتم از 2005 تو همین فیلد IT، بعد گفت چرا تو گواهی سابقه کارت نیست تاریخ شروع کارت !!!! اینجا بود که شوک شدم و ازش خواستم که ببینم، بله، حرفش درست بود و دارالترجمه فراموش کرده بود تاریخش بزنه و من چون فرصتی برای چک کردن مدارک نداشتم، خودمم ندیدم. اینجا بود که حداقل 10-15 دقیقه طول کشید که قانعش کنم که دارالترجمه اشتباه کرده، تاریخ فارسیش بهش نشون دادم و یه دفه یادم افتاد مدارک سال 2013 که برا مصاحبه اول آماده کرده بودم همراهم بود، نگاش کردم و دیدم بله تاریخ شروعش هست و بهش نشون دادم و یه جورایی قانع شد. بعدش به سرعت گفتم تو گواهی بیمه که تایید میکنه سابقه کار، مشخصه که من از کی شروع به کار کردم. این قسمت تموم شد و دیگه مدرکی نخواست…
بعدش شروع کرد به پرسیدن سوالای روتین مصاحبه که همتون میدونید، چطور کار پیدا میکنی، تو چه فیلدی کار کردی و میخوای پیدا کنی، در مورد کاریابی تو کبک چی میدونی، کی اومدی آنکارا و کی برمیگردی، برگردی ایران چیکار میکنی، کجا زبان یاد گرفتی، در همین وسطای سوالات من مدارک تخصصی کاریم نشونش دادم و سرچ های شغلیم و رزومم و …
بعضی جاها که مفهوم حرفام متوجه نمیشد انگلیسی بهش توضیح میدادم. بعد دوباره پرسید کی برمیگردی که گفتم چهارشنبه، یعنی پس فردا، که با توجه به اینکه وقت مصاحبه زیاد شده بود (در حدود 1.5 ساعت و نفر بعدی منتظر بود) بهم گفت الان نمیتونم جواب بهت بدم و مدارکت پیش من بمونه به همراه اصل فارسی مدارک، میخواست بررسی بیشتر بکنه و مطمئن بشه، چون نسبت به مدرک اول دانشگام تغییر کرده بود و یه کم مشکوک شده بود و فرصت بهش اجازه نداد که اونجا بررسی کنه.
گفت سعی میکنم تا زمانی که آنکارا هستی بهت جواب بدم و خبرش بهت ایمیل میکنم و بیای مدارکت ببری یا قبول میشی یا نمیشی، گفت باید یه ایمیل هم به مونترال بزنم امشب، خلاصه آدرس و شماره تلفنم گرفت و گذاشت رو مدارکم و تموم شد. تشکر کردم و اومدم بیرون و مصاحبه نفر بعدی شروع شد…
همون شب که ایمیلی نفرستاد، فردا شبش که اومدم هتل دیدم دو تا ایمیل زده که تو ایمیل اول نوشته چهارشنبه صبح بیام مدارکم ببرم و هیچی هم نگفته که نتیجه چی بوده، تو ایمیل دوم گفته که من نمیدونم ساعت پروازت کی هستش و به خاطر همین تمام اصل مدارک تو پاکت گذاشته بود و تمام مشخصاتم روش زده بود و تحویل رسپشن هتل شرایتون داده بود و بهم گفت که میتونم برم بگیرم.
دیگه منم استرس اینکه پاکت خالی باشه یا CSQ رو هم گذاشته که خیلی بعید میدونستم، رفتم به سمت هتل همون شب و پاکت تحویل گرفتم و همونجا بازش کردم و دیدم بله، چیزی که 5 سال براش برنامه ریزی کرده بودم هم داخلش بود و تا حالا اینجوری خودمو خوشحال ندیده بودم…
بازم تشکر میکنم از همه دوستان، کسایی که تو این راه صادقانه کمک کردن، راهنمایی کردن و امیدوارم همیشه تو زندگیشون روزای شادی داشته باشن.
ببخشید اگه زیاده گویی کردم و طولانی شد، این چکیده اتفاقات پروندم و مصاحبم بود. امیدوارم از خوندن خسته نشده باشین و به درد کسایی که پرونده مشابهه با من دارن بخوره.

مرجع : گروه کبک فرندز در فیسبوک :https://www.facebook.com/groups/107362842710057/3

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s